Azospermi’de Tesa, Tese ve Mikro Tese Yöntemi

 Azospermi’de Tesa, Tese ve Mikro Tese Yöntemi

Mikrotese Yöntemi

Bir önceki yazımızda azospermi sorununu, menide hiç sperme rastlanmaması durumu olarak tanımlamıştık. Azospermi vakalarında genellikle uygulanan işlemler; tesa, tese ve mikro tese işlemleridir.

Azospermi tedavisinde ilk aşama tesa işlemidir. Tesa işleminde, içerisinde testislerin de bulunduğu kese açılmadan ciltten batırılan bir iğne ile testislere girerek testis dokusundan örnek alınır. Bu yöntemle sperm elde etmekte başarılı olunamazsa, uygulanacak ikinci işlem tese işlemidir.

Tese yönteminde, içerisinde testislerin de bulunduğu kese ve her bir testisi çevreleyen kılıf, küçük bir kesik ile açılarak testis dokusundan küçük parçalar alınır. Kesilen bölümler dikilerek işlem sonlandırılır.

Mikro tese işlemi ise; ağır erkek kısırlığı tedavisinde uygulanan, mikroskop altında yapılan tese işlemine verilen isimdir. Mikro tese, bilhassa üreme kanallarında tıkanıklık olmayan azosperm vakalarında sperm elde edebilmek adına uygulanan yeni bir cerrahi yöntemdir. Ayakta tedavisi mümkün, lokal ya da genel anestezi ile mikroskop altında yapılan mikro tese yöntemi, erkek kısırlığı tedavisinde üreme kanallarında tıkanıklık olmayan azospermi vakaları için çocuk sahibi olma yolunda yeni bir kapı açıyor.

Mikro tese yönteminde, tese işleminde de uygulandığı gibi testis etrafındaki kılıflar açıldıktan sonra testis dokusu mikroskop ile incelenerek geniş görülen kısımlardan örnekler alınır. Testis dokusuna genellikle daha az zarar verdiğini düşünülen bu yöntem, kesilen bölümler dikilerek sonlandırılır.

Tıkanıklığa bağlı azospermi hastalarının bulunan spermlerine uygulanan dondurma-çözme işlemi sonrası, canlılık oranları ve bu spermlerin kullanımıyla elde edilen gebelik oranları oldukça yüksektir.

Fakat, testislerdeki bozukluğa bağlı azospermi olgularında elde edilen spermlerin dondurularak saklanmasının ardından tekrar kullanılması riskli bir uygulamadır. Bu hastalardan elde edilen spermlerin önemli bir kısmı yapısal bakımdan kusurludur. Bu   yüzden bu spermler, dondurulup çözülme işlemini kaldıramayabilir. Fakat, daha sonraki işlemlerde sperm bulunamaması riskine önlem olması açısından oldukça seçici davranılarak uygun spermler dondurularak saklanabilir. Bu grupta mümkün olduğunca taze sperm kullanılması başarı oranını doğrusal oranda arttırmaktadır.

 

Bir sorunuz mu var?

Doktora Danış

Konu başlıkları

Kategoriler

Kısırlık Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Laparoskopi

Sitede yayınlanan bilgiler tedavi yerine geçmemektedir, size özel teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

@2021 IVFWEB