Kısırlık Nedenleri

 Kısırlık Nedenleri

Çocuk Sahibi Olanlar Da Kısırlık Yaşayabilir Mi?

Eski günlerde infertilite, nadir görülen bir problem iken, bugün bebek sahibi olmak isteyenlerin% 15’inin tedaviye ihtiyacı vardır. Bir kadın ya da erkeğin iyileşmesini engelleyen bir sorunu varsa, bu sorun genellikle korunmasız cinselliğin ilk yılında bir doktor tarafından tanınır. Ardından problem için bir tedavi yöntemi uygulanır.

Ancak bazı çiftler, ikinci bir bebeğe sahip olmak için zamanları olduğunda ilk çocuklarını doğal olarak alabilirlerse de, bazı problemleri olabilir ve ikinci bir bebeği olmayabilir. Tıpta, bu problem ikincil (ikincil) infertilite olarak tanımlanır. Aslında, kısırlık geçmişte en yaygın sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu bağlamda, bir veya daha fazla çocuğu olan bireyler daha sonra yaşamda kısır hale gelebilirler.

 

İnfertiliteye Ne Sebep Olur?

Hamileliğin gerçekleşmesi için, anne ve baba adayının hücreleri döllenebilmelidir. Bu gübrelemeden oluşan embriyo, çiftin üreme hücrelerinin genetik özellikleriyle oluşur ve bu özellikleri taşır. Bir hamilelik elde etmek için, hem anne hem de baba tamamen sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmalıdır.

Ne kadın ne de erkek infertiliteye karşı bağışık değildir ve yaşam koşullarındaki sağlıksız değişikliklerin çoğu steril hale getirebilir. Morbid ve insan üreme sistemi bozuklukları, hormonal dengesizlikler, kazalar, cerrahi gibi diğer dış faktörler üreme sağlığını bozabilir. Böyle bir durumda, ekstra infertilite mümkün olur.

Sekonder İnfertilite Durumunda Ne Yapılmalı?

İlk bebeklerini sorun yaşamadan kucaklarına alabilen ancak bir sonraki testlerde hamileliği alamayan çiftler, sağlık kuruluşuna başvurup tedaviye başlamalıdır. İnfertilite durumunda, uzman infertilite nedenini bulup en uygun tedaviyi seçmelerine yardım edecektir. İnfertilite vakalarının sonuçları genellikle tek değildir, ancak birkaç farklı branş doktorunun birlikte çalışması gereken noktalar vardır. Tıbbi destek alan çiftler genellikle tekrar bebek sahibi olabilirler.

Durumu Kabul Etmek Tedaviyi Kolaylaştırır!

İlk bebekleriyle problem yaşamayan çiftler, daha sonra üreme sorunları yaşadıklarını kabul etmekte zorluk çekmektedirler. Bazı çiftler bu problemi olgun karşılayamazlar, saklamak isterler. Ama en önemlisi, infertilitenin, çoğu insan gibi, diğer birçok rahatsızlık gibikabul edilmesi yararlıdır. Bu bağlamda, çiftler kendilerini kötü hissetmemeli ve kontrol edemedikleri bir durum için kendilerini suçlamamalıdırlar. Bunun yerine, tedaviye başlamadan önce bir doktora görünmek en iyisidir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

 • Testis tümörleri,
 • Kazalar,
 • Varikosel,
 • Enfeksiyonlar ve hastalıklar,
 • Ateşli hastalıklar,
 • Omurilik bozuklukları.

Kadınlarda İnfertilite Nedenleri

 • Yumurtlama ile ilgili sorunlar,
 • İlerleyen yaş,
 • Tüplerin hasar görmesi ve tıkanması,
 • Alerjiler,
 • Rahim yapısının bozulması,
 • Rahim kanseri.

 

Bir sorunuz mu var?

Doktora Danış

Konu başlıkları

Kategoriler

Kısırlık Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Laparoskopi

Sitede yayınlanan bilgiler tedavi yerine geçmemektedir, size özel teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

@2021 IVFWEB

ArabicEnglishRussianTurkish