Kısırlık Risk Faktörleri

 Kısırlık Risk Faktörleri

Hem erkek hem de kadın için birçok risk faktörü vardır, bunlar :
Yaş :  32 yaşından itibaren kadının potansiyel doğurganlığı dereceli olarak azalır. Belli bir yaştan sonraki kadınlardaki infertilitenin sebebi yaşa bağlı yumurtalıklarda oluşan kromozomal anormallikler olabilir. Belli bir yaştan sonraki kadınlar kısırlık sebebiyle sağlık problemleri yaşamaya da daha meyillilerdir. Düşük yapma ihtimali de kadın yaşı ile orantılıdır.
Sigara Kullanımı:  Sigara kullanan kadın ve erkekler çocuk sahibi olma şanslarını azaltırlar ve infertilite tedavisinden faydalanmaları da bir o kadar azalır. Sigara içen kadınlarda düşük ihtimali daha fazla yaşanır.

Alkol Kullanımı :  Gebe kalma veya hamilelik sırasındaki kadınlarda alkol kullanımı için güvenli bir limit kesinlikle yoktur. Erkekler içinse, makul miktarda alkol kullanımı infertiliteyi azaltmaz.
Aşırı Kilo :  Kadınlarda infertilitenin bir hazırlayıcısı da aşırı kilolu olmaktır. Aynı zamanda bir erkeğin sperm sayısı da kilosuna bağlı olarak azalır.
Aşırı Zayıflık :  Anoreksiya, bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar da risk grubundadır. Çok katı vejeteryanların da B-12 Vitamini, çinko, folik asid ve demir eksikliği sebebiyle infertilite problemi olabilir.
Çok fazla egzersiz :  Bazı çalışmalarda, haftada 7 saatten fazla egzersiz yapmak ile yumurtlama problemi arasında bir ilişki gözlemlenmiştir. Öbür taraftan, yeteri miktarda egzersiz yapmamak ise infertiliteye yol açabilen obeziteye sebep olabilir.

Bir sorunuz mu var?

Doktora Danış

Konu başlıkları

Kategoriler

Kısırlık Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Laparoskopi

Sitede yayınlanan bilgiler tedavi yerine geçmemektedir, size özel teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

@2021 IVFWEB

ArabicEnglishRussianTurkish