Laparoskopik Tedavi Ve Kısırlık

 Laparoskopik Tedavi Ve Kısırlık

Laparoskopi, yardımcı üreme prosedürlerinden hemen önce uygulanabilir. Laparoskopi, jinekoloji alanında çeşitli amaçlar için uygulanabilir. Aslında, kanser cerrahisi, jinekolojik cerrahi egzersiz tesisleri de dahil olmak üzere her türlü noktada laparoskopi mevcuttur. Çoğu zaman gebe kalma zorluğu ve kısırlık tanısını alan kadınlarda bu tedavi uygulanır. Bu aşamada, laparoskopik bir teşhis veya tedavi amaçlı olarak kullanılabilir.

 

Laparoskopik Tedavi Nasıl Yapılır?

Laparoskopi genel anestezi altında yapılır. Operasyonda laparoskopi prosedüründe hastaların normal yaşama dönme süresi çok kısadır. Laparoskopik cerrahi uygulamasının en büyük faydalarından biri de, kısa bir süre sonra gündelik hayata dönebilmektir. Hastalar genellikle aynı gün eve dönebilirler.

Laparoskopi Ne Kadar Sürer?

Laparoskopi işlemleri 30 dakika içerisinde teşhis amacıyla uygulanır. Çünkü genel anestezi, laparoskopi prosedüründe anestezi uygulanmış hastanın daha uzun sürede uyanmasına sebep olur. Terapötik laparoskopi uygulandığında, tedavi edilecek bu aşamada konuya bağlı olarak biraz zaman alabilir. Herhangi bir cerrahi prosedür gibi, çeşitli laparoskopi komplikasyonları doğal karşılanır.

Bu riskler:

  • Bitişik dokulara hasar verme,
  • Kanama riski,
  • Enfeksiyon (inflamasyon) riskleri oluşabilir.

Laparoskopinin Yararları Nelerdir?

  • Yaranın daha hızlı iyileşmesi,
  • Hastanın gündelik hayata kısa sürede dönmesi,
  • Karın organlarında yapışıklıkları ve infertilite riskini önlemesi yararları arasında sayılabilir.

Laparoskopinin Riskleri Nelerdir?

Her türlü laparoskopik cerrahi uygulaması gibi farklı uygulamalarda da riskler vardır. İşlemdeki operasyon riskleri ve diyagnostiklaparoskopi oldukça düşüktür. Bununla birlikte, şu riskler görülebilir:

Laparoskopi sırasında mesane, idrar yolu, bağırsak, kan damarları, rahim gibi organlarda yaralanmalara neden olabilir.

Laparoskopi sırasında ölüm riski 1-5 / 100000 değerindedir.

Laparoskopi işleminden sonra idrar yolu enfeksiyonu, yara enfeksiyonu, arterlerde kısa süreli veya idrar yolu tıkanıklıklarının üretilmesinde zorluk yaşanabilir.

 

Bir sorunuz mu var?

Doktora Danış

Konu başlıkları

Kategoriler

Kısırlık Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Laparoskopi

Sitede yayınlanan bilgiler tedavi yerine geçmemektedir, size özel teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

@2021 IVFWEB

ArabicEnglishRussianTurkish