Sperm Kalitesini Korumak

 Sperm Kalitesini Korumak

Burada sağlık sorunları olmamasına rağmen doğal bir şekilde anne ve baba olmaya çalışıldı ise ancak bu bir yıldan daha uzun sürdüyse bir hekime başvurmak önemlidir.Bir doktora danışmak ve mevcut sağlık sorunlarını tedavi etmek için zaman tasarrufu sağlayan bir plan yapmak gerekir. Bunun dışında sperm kalitesini arttırabilmek ve doğal olarak da baba olma şansınızı korumak için bazı önlemler alabilir ve yaşam kalitenizi de buna bağlı olarak yenileyebilirsiniz. İşte bu alınacak önlemlerden bazıları şunlardır:

– Sağlıklı bir diyet: Çok fazla kiloluysanız, hemen kilo vererek bir baba olma şansınızı artırabilirsiniz. Bazı araştırmalar, antioksidanlar açısından zengin bir diyetin hamile kalmanıza yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

– Sigara içmeyi bırakın: Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha düşük kalitede sperm üretirler. Sigara içenlerin daha yüksek anormallik riski olan bebeklere sahip olmaları mümkündür. Sağlıklı bir yaşam için ilk kural olarak, hemen sigara içmeyi bırakmaktır.

– Alkol: Alkol tüketimi sıklıkla sperm kalitesini azaltabilir. Bununla birlikte, alkol bebek anormallikleri için risk faktörlerini artırabilir.

– Kasıkların maruz kaldığı ısıya dikkat edin: Kasıklarınız vücudunuzun geri kalanından biraz daha serinse, testisleriniz en iyi spermi üretecektir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarlardan kaçınmalı veya uzun süre sıcak ortamlarda oturmaktan kaçınmalısınız. Bu aşamada sıkı iç çamaşırı ve dar pantolonlardan da kaçınmak gerekir. Hamamlar, saunalar ya da sıcak bir ortamda uzun bir süre durmaktan kaçınmalısınız.

– Stresten uzak durmak: Sakin ve rahat hissetmek, cinsel ilişki arzusunu kolaylaştırır. Aşırı stres, sperm kalitesini azaltabilir. Stresli çevreden uzak kalıp rahatlayabilir ve sessiz egzersiz programlarıyla rahatlayabilirsiniz.

Verimlilik söz konusu olduğunda erkekler kadınlardan daha şanslıdır. Bu nedenle, yaş sınırı olmadığı yaygın bir inanıştır. Ancak zamanla, çevresel faktörlere bağlı olarak sperm kalitesini düşürür. Bu nedenle babalık üzerine olumsuz etkiler görülür.

Stres, sigara ve alkol tüketimi, yeme alışkanlıkları, çevresel faktörler, sıcak ortamlarda çalışma, kimyasal maddelerle çalışma veya radyasyona maruz kalma gibi faktörlerin başında, zaman içindeki spermatozoa sayısı morfolojiyi kötüleştirmektedir. Spermatozoadaki DNA yapısının da yaştan etkilendiği bilinmektedir. Bunun için yaşınız ne kadar ileri ya da genç de olsa evlendikten sonra 1 yıl geçmesine rağmen hala çocuk sahibi olamadıysanız bir IVF uzmanına gidilmesi önerilmektedir.

 

Bir sorunuz mu var?

Doktora Danış

Konu başlıkları

Kategoriler

Kısırlık Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Laparoskopi

Sitede yayınlanan bilgiler tedavi yerine geçmemektedir, size özel teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

@2021 IVFWEB

ArabicEnglishRussianTurkish