Tüp Bebek Tedavisinde Kötü Yanıtlı Hasta ne Demektir, Nasıl Tedavi Edilir?

 Tüp Bebek Tedavisinde Kötü Yanıtlı Hasta ne Demektir, Nasıl Tedavi Edilir?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi over yani yumurtalıkların tedaviye olan yanıtıdır. Hala altta yatan mekanizmaları tam olarak bilemesekte kötü yanıtlı olarak bilinen bir hasta grubu vardır. Bu hastalar da yumurtaları büyütmek için dışarıdan verdiğimiz FSH isimli hormona olan yanıt ta yetersizlikler vardır. Bu hastaların bir kısmında yumurtalık rezervi zaten başlangıçta düşüktür (AMH<1.2ng/mL,  AFC<5). Buna bağlı olarak hem tedavi esnasında büyümekte olan yumurta sayısı (<5), tedavi sonunda elde edilen olgun yumurta sayısında düşüklük (<3) izlenmektedir. Ve sonuç olarak bu hastalarda tüp bebek tedavisinin başarı oranı aynı yaş grubunda normal yanıt veren (olgun yumurta eldesi 4-15) hastalardan daha düşük seyretmektedir.

 

Kötü yanıtlı hastaların bir kısmı yaşa bağlı yumurtalık rezervinde azalmaya ikincil olarak tüp bebek tedavisine yetersiz yanıt verirken bir kısmında ise genç yaşta olmalarına rağmen yumurtalık rezervi azlığına bağlı olarak aynı tablo izlenmektedir. Yani genç yaşta olmalarına rağmen yumurtalık rezervleri düşüktür. Bir diğer deyişle bu hastaların kronolojik yaşları ile yumurtalık yaşları arasında uyumsuzluklar vardır. Bunun nedenlerini tam olarak bilemiyoruz.

 

Bu hastaların tüp bebek tedavileri diğer hastalardan farklı mıdır? Hayır. Yumurtaları büyütmek içim kullandığımız (over stimülasyon protokolleri) farklılık göstermemektedir. Daha fazla dozda kullanmak tedavi başarı oranını arttırmamaktadır. Tedaviye yardımcı olduğu iddia edilen yumurta sayı ve kalitesini arttırdığı söylenilen pek çok ajan, ilaç hormon ve bitki ekstrelerinin gösterilebilmiş hiçbir faydası yoktur. Bilimsel kanıt düzeyleri çok düşük veya yoktur. PRP uygulaması, DHEA, antioksidanlar, Coenzim-Q, ve myoinositol tedavi etkinliği kanıtlanmamış uygulamalardır.

Bir sorunuz mu var?

Doktora Danış

Konu başlıkları

Kategoriler

Kısırlık Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Laparoskopi

Sitede yayınlanan bilgiler tedavi yerine geçmemektedir, size özel teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

@2021 IVFWEB

ArabicEnglishRussianTurkish